Nánás Strucc Kft

A mi történetünk 1993-ig nyúlik vissza, ugyanis Hajdúnánáson alakult Magyarország első struccfarmja. Az édesapám és keresztapám is tulajdonos volt abban a 7 fős gazdasági társaságban , akik meglépték anno ezt a mérföldkövet, hogy megpróbálkozzanak ennek a madárnak a tartásával.

Az idő múlásával, 2012-ben egy saját telep létrehozását álmodtuk meg magunknak! Az egészet 2013-ban tudtuk elkezdeni, amikor sikerült megvásárolnunk Hajdúnánástól alig 1,5 km-re lévő birtokunkat. A kezdeti 30-50 db-os állományt mostanra több százra sikerült felnövelnünk. Már az ország legnagyobb tenyészállományával dolgozunk, amit céljaink eléréséhez még szeretnénk növelni. Célunk egy több országot érintő regionális disztribúciós hálózat kiépítése, ahol a gazdasági lehetőségeket figyelembe véve, természetközeli tartástechnológiát szemmel tartva neveljük állatainkat.

Strucctenyésztés és kereskedelem

A telep indításakor célul tűztük ki a teljes vertikum elérését, aminek az első alapköve a jó tenyészalapanyag kiválasztása és szelektálása volt, amelyeket román, cseh, olasz és német telepekről importáltunk. Próbáltuk a lehető legszélesebb körből összeválogatni a törzsállományunkat! A gazdaságunkban fekete és kék nyakú genetikával rendelkező madarak is megtalálhatóak. Most már nem csak a szülői genetika alapján hanem szigorú standardek alapján szelektálunk. Magyarországon elsőkként chippeljük és azonosítjuk tenyészmadarainkat, így értékesítésnél meg tudjuk mondani a madarak szülői hátterét, azok több évre visszamenő tojáshozamát. A tenyésztésbe bevont állatokat 6 hónapos kortól külön takarmányozzuk, és egy 2 lépcsős kiválasztás után csak a legjobb és legígéretesebb egyedek kerülhetnek be a tenyésztési rendszerünkbe.

Fiatal madarak értékesítése

A megtermelt tojásokból a keltetés modern, zárt rendszerben történik. A kikelt csibéket 3 hetes korukig rácson neveljük így igaz, hogy első hetekben nem természetközeli rendszerben tartjuk őket, de sokkal jobb arányban felnevelhetőek az első 1 hónapban.

Mi tartjuk magunkat ahhoz az elvhez, miszerint nem adunk el 1 hónapnál fiatalabb madarakat, mivel a legtöbb elhullás, az első 2 hétben történik. Ezzel kivédjük azt, hogy életképtelen madarakat vigyenek el tőlünk.

A kikelt csibéket egyből egyedi azonosítóval látjuk el, amik chip formájában kerülnek a madárba.

A madarak tartásához és takarmányozásához igény esetén a teljes körű tartás technológiához segítséget biztosítunk.

A tőlünk megvásárolt madarak csak a megfelelő papírok megléte után szállíthatók!

  • Számla
  • Állatorvosi igazolás és Állattartói nyilatkozat
  • „BIR” papír
  • Tartási hely azonosító és tenyészet kód
  • Élőállat szállítói engedély
  • Külföldi szállítás esetén TRACES

Vágómadár program

Szeretnénk idővel azt elérni, hogy azonos minőségű madarakat tudjunk vágni és feldolgozni. Ezt úgy tudjuk kivitelezni, hogy a takarmányozás utolsó 3 hónapjába (70 kg-os súlytól) azonos legyen. Így tudunk egy állandó minőséget garantálni partnereinknek!

A madarakat, a stresszes pakolást és szállítást megkerülve a saját telepeden egy mobil szúrópont segítségével elvéreztetjük, majd egy hűtőautós szállítás után feldolgozóban folytatódik a munka. Ezáltal jobb minőségű húst nyerünk a madarak feldolgozása során.

Kik vehetnek részt programunkban?

  • Azokra a termelőkre számítunk elsősorban, akik tőlünk viszik a csibéket. Nekik garantált visszavásárlási szándékkal értékesítjük a kismadarakat. Azok a partnerek mindig elsőbbséget élveznek majd, amennyiben a madarak súlya elérte a megfelelő súlyt és kort.
  • Természetesen azok is részt vehetnek, akik saját maguk keltetnek vagy mástól veszik a csibéket, de velük is csak szerződés után tudunk megállapodást kötni.
  • Azokkal is szívesen szerződünk, akik ily módon szeretnének nagyobb nyereséget elérni

Szaktanácsadás: Keltetés, nevelés, takarmányozás

2012-ben mikor egy teljesen új telep létrehozását kitaláltuk, szerettünk volna széles körben megismerni a strucc ágazat „teljes vertikumát”! A hazai ágazatban nem találtunk olyan szakembert aki szívesen megosztotta volna velünk tapasztalatait és hasznos információkkal látott volna el minket. Különböző európai telepeken szereztünk tapasztalatokat, amelyeket folyamatosan beépítünk a saját gazdaságunkba. Voltunk Franciaországban, Németországban, Angliában, Lengyelországban, Csehországban és Romániában, hogy az ágazatot minél szélesebb körben megismerjük.

Cégünk mostmár a termelés minden szakaszát folytatja:

- a madártenyésztés ( a struccok szaporodása, a tojások inkubációja )

-  a vágási folyamat, a darabolás és a végtermékek csomagolása

Így mondhatni kellő szakmai háttérrel rendelkezünk, hogy másoknak is tudjunk segíteni.

Miért lényeges?

- legköltséghatékonyabb tartástechnológia elsajátítása

- tudatos tenyészállat szelekció

- mások hibájából rengeteget lehet tanulni, és rengeteg pénzt tudsz spórolni

Ki(k)nek ajánljuk?

- akik most szeretnének belevágni vagy még csak informálódnak ezzel az ágazattal kapcsolatban- akik már rendelkeznek madárállománnyal, és fejlődni szeretnének- akik szeretnék a saját telepükön a problémákat felkutatni, és a legjobb megoldást megtalálni

Amit mi biztosítunk:

- magas szintű szakmai felkészültség

- telepadottságaid tartástechnológiájának a kidolgozása

- szakmai irányvonal mutatása

Tenyésztési program és kutató munka

átirányítás: - stte.hu

A Debreceni Egyetem Állattenyésztési Tanszékével együttműködve kutatási és Tenyésztési program tevékenységet is végzünk. Legfontosabb feladatunk az első  strucc faj törzskönyvezése. Ebben a több éves folyamatban magyar, román és szlovák telepek is részt vesznek.

A kutatómunka kiterjed az embrióelhalás okainak a feltárására, a tojások összetételének tojóév során bekövetkező változásának vizsgálatára és mindebből cél a keltethetőség és a csibék minőségének a javítása. Az Állattenyésztési Tudományok Doktori Iskola egyik PhD hallgatója foglalkozik a strucctenyésztés és keltetés témakörével. A kutatásban való részvétellel reméljük, hogy a tojások keltethetőségét és a csibék életképességét minél jobban javítani tudjuk majd és eddig a strucctenyésztésben nem ismert tudományos összefüggésekre jövünk rá, melyek a gyakorlati szakmai munkát még eredményesebbé teszik.